e-MUHLBAUER

VÝSTAVA PAVLA MÜHLBAUERA

Vážení a milí příznivci naší galerie,
 
jako již tradičně pro Vás máme tip na jarní/letní výlet do Jindřichova Hradce, a to na výstavu děl Pavla Mühlbauera s názvem "Cesta".
 
Vernisáž se koná v pátek 20. května 2016 v 18 hodin v prostorách Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec.
 
Výstava potrvá do 10. července 2016.
 
 

polovina12 15 orez

 

Výstava Polovina 12/15

Jiří Beránek, Václav Bláha, Vladimír Novák, Ivan Ouhel, Jiří Sopko a Tomáš Švéda

Po patnácti letech se na pražskou výtvarnou scénu vrací Galerie Gema - v devadesátých letech jedna z nejuznávanějších soukromých galerií v Praze. Stálý výstavní prostor otevírá tentokráte na pražských Vinohradech v Máchově ulici č. 27 a úvodní výstavou navazuje na tradici „staré" Gemy. Výstava Polovina 12/15 představí ty členy z Volného seskupení 12/15, Pozdě ale přece, kteří vystavovali v původní galerii v Husově ulici v Praze 1 a i jinak spolupracovali s Galerií Gema.

Jak napovídá název i výše uvedené řádky, šlo především o seskupení autorů vycházejících ze stejného společensko-kulturního prostředí, na které však reagovali rozdílnými výtvarnými přístupy. Tuto osobitost výtvarného projevu si zachovali až do dnešních dní.
 
Více k výstavě ZDE.
sarajevska princezna - stin

Edo Jaganjac: Sarajevská princezna

V létě 1993 celý svět napjatě sledoval osud malého děvčete, které BBC pojmenovalo „Sarajevská princezna". Pětiletá holčička, byla těžce zraněna během bombardování Sarajeva. Děvče bylo převezeno do nemocnice a dostalo se do rukou mladého chirurga, Edy Jaganjace, který bojoval ze všech sil o jeho přežití. Čelil nehumánním podmínkám v obklíčeném, odstřelovači posetém městě, kde léčil v nemocnici, která nesplňovala ani zdaleka základní pracovní podmínky. Nejostřejší bitvu ale překvapivě svedl s neochotou neschopných, nezainteresovaných, někdy až zlomyslných byrokratů a mezinárodních úředníků, takzvaných mírových sil.Zcela nezaujat politikou, natož válkou, přesto pevně rozhodnutý pomoci spoluobčanům v přežití válečných ohavností, Edo Jaganjac napsal svědectví, které se každému čtenáři navždy vryje do paměti....
Více o knize ZDE.

Facebookové stránky:
https://www.facebook.com/sarajevskaprincezna/info?tab=page_info

bicovska foto k filmu

Dokument o životě a díle Jaroslavy Bičovské

U příležitosti sedmdesátého životního jubilea Jaroslavy Bičovské, této významné ilustrátorky a malířky, natáčí renomovaná režisér David Vigner dokument o autorčině životě a jejím díle. Celá realizace probíhá pod hlavičkou Galerie Gema. Dokument je pojat v neotřelém duchu. Část je snímána "po staru" na filmový materiál. Natáčení probíhá po celý rok 2015, zahrnuje tak mimo jiné i jarní instalaci a zahájení autorčiny výstavy ve Strahovském klášteře v Praze. Více o výstavě zde.

V létě 1993 celý svět napjatě sledoval osud malého děvčete, které BBC pojmenovalo „Sarajevská princezna". Pětiletá Irma Hadžimuratović byla těžce zraněna během bombardování Sarajeva. Děvče bylo převezeno do nemocnice a dostalo se do rukou mladého chirurga, Edy Jaganjace. Nejostřejší bitvu ale svedl s neochotou nezainteresovaných, někdy až zlomyslných byrokratů a mezinárodních úředníků, takzvaných mírových sil. Edo Jaganjac napsal svědectví, které se každému čtenáři navždy vryje do paměti. Ilegální transport zraněných pod nepřetržitou palbou, až neuvěřitelné výkony v sotva použitelných operačních sálech, pokrytecké chování mezinárodních úředníků, prohlubování přátelských i profesionálních vztahů mezi znaveným, ale neskonale ochotným personálem nemocnice...
To vše je součástí krvavé sarajevské pohádky, upřímné a srdcervoucí výpovědi člověka, který s klidnou rukou a otřeseným srdcem bojoval proti donquichotským větrným mlýnům, bojoval pro dobro, za humánní cíl, který je hodnotnější než jakýkoli vojenský, za záchranu lidského života...více ZDE.
Facebookové stránky:
https://www.facebook.com/sarajevskaprincezna/info?tab=page_info