Edo Jaganjac: Sarajevská princezna

Text: Edo Jaganjac
Překladatel: Dušan Karpatský
Redakce: Naďa Svozilová
Fotografie na obálce: Tomáš Odstrčil
Produkce: Linda K. Sedláková
Grafická úprava: Bára Kočí
Nakladatel: Gema Art
Tisk: Indigoprint s.r.o.
ISBN: 978-80-904575-8-4
Rok vydání: 2015
Informace: ČJ
Cena: VYPRODÁNO

V létě 1993 celý svět napjatě sledoval osud malého děvčete, které BBC pojmenovalo „Sarajevská princezna". Irma Hadžimuratović, pětiletá holčička, byla těžce zraněna během bombardování Sarajeva. Její matka, která ji chránila vlastním tělem, při tom přišla o život. Děvče bylo převezeno do nemocnice a dostalo se do rukou mladého chirurga, Edy Jaganjace, který bojoval ze všech sil o jeho přežití. Čelil nehumánním podmínkám v obklíčeném, odstřelovači posetém městě, kde léčil v nemocnici, která nesplňovala ani zdaleka základní pracovní podmínky. Nejostřejší bitvu ale překvapivě svedl s neochotou neschopných, nezainteresovaných, někdy až zlomyslných byrokratů a mezinárodních úředníků, takzvaných mírových sil. Nechtěli vyjít vstříc ohroženému mladičkému životu a obětavému lékaři, který se jej snažil zachránit. Zcela nezaujat politikou, natož válkou, přesto pevně rozhodnutý pomoci spoluobčanům v přežití válečných ohavností, Edo Jaganjac napsal svědectví, které se každému čtenáři navždy vryje do paměti. Ilegální transport zraněných pod nepřetržitou palbou, až neuvěřitelné výkony v sotva použitelných operačních sálech, pokrytecké chování mezinárodních úředníků, prohlubování přátelských i profesionálních vztahů mezi znaveným, ale neskonale ochotným personálem nemocnice...

V důsledku této mezinárodní aféry OSN zahájila jednu z nejmasovějších lékařských evakuačních operací nazvanou „Operace Irma". Díky ní byly zachráněny stovky lidských životů. To vše je součástí krvavé sarajevské pohádky, upřímné a srdcervoucí výpovědi člověka, který s klidnou rukou a otřeseným srdcem bojoval proti donquichotským větrným mlýnům, bojoval pro dobro, za humánní cíl, který je hodnotnější než jakýkoli vojenský, za záchranu lidského života.

Rozhovor s autorem v Týdeníku Dotyk: Martin Mařík: Lékař v bojové vřavě, 2015

 

Radiokniha:

Milí přátelé,
pokud Vás trápí nespavost, tak počínaje pondělím 30. ledna 2017 začíná Český rozhlas Plus, každý večer od 23.33, v rámci cyklu Radiokniha (čtení na pokračování), vysílat naši velmi úspěšnou knihu Sarajevská princezna. Dle našich informací to bude celkem 10 dílů po 25 minutách.
Více ZDE.


Ohlasy v médiích:

ČTK: Do překladatelské Síně slávy vstoupil Dušan Karpatský se Sarajevskou princeznou, Lidové noviny, 7.10. 2016

Boučková, Tereza: Čtení na léto, Deník METRO, 2016

Šabata, Petr: Sarajevská princezná zomrela, démoni prežili, SME, 9.8. 2016

Matela, Matěj: Jaganjac, Edo: Sarajevská princezna, iliteratura.cz, 11.3. 2016

Slaměnka: Sarajevská princezna, Databáze knih, 24. 2. 2016

Román - Edo Jaganjac: Sarajevská princezna, Newsweek, 2016

Sarajevská princezna - Edo Jaganjac (Galerie Gema Art), Marie Claire, Únor 2016

ts: KNIHY ROKU: Nadchl Viewigh, Sarajevo i Podvolení Evropy islámu. iDnes, 30. 12. 2015 

Slezáková, Alena: Děsivě opravdová Sarajevská princezna dostává sto procent. iDnes, 15. 12. 2015

Urban, Jan: Sarajevská princezna. Kniha jako zázrak a lidskost cynických pozorovatelů válek. Hlídací pes.org, 28. 11. 2015 

Český rozhlas Plus 30. 11. 2015 - 41. minuta

Slezáková, Alena: Léčil holčičku, která znala jenom válku. MF Dnes

"Sarajevská princezna" na češkom jeziku. Lastavica, 30. 11. 2015

Křest knihy proběhl 30. 11. 2015 od 17. hodiny v prostorách přednáškového sálu New York University, Malé nám. 11, Praha 1:

TOP