Tunel plný krve aneb kauza Diag Human (trochu jinak)

Text: Jan Urban
Ilustrace: Tereza Urbanová
Grafická úprava: Barbara Kočí
Nakladatel: Gema Art
Tisk: Těšínské papírny, s.r.o., Český Těšín
ISBN: 978-80-86087-58-0
Rok vydání: 2007
Informace: brožovaná, 19 x 13 cm (v x š), 272 stran

V osmdesátých letech minulého století fotografoval Lubomír Kotek dokument doby. Na fotografiích zachytil běžný život - výlohy obchodů, plakáty, pomníky, vývěsky, chodce bloudící v labyrintech věčných lešení, prvomájové přehlídky etc. Leckdy jeho snímky nutí k pousmání nad nechtěnou absurditou totalitní každodennosti.
Nakladatelství Gema Art vydalo u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce výběr cca sta fotografií z tohoto souboru. Snímky doprovází osobní reflexe a vzpomínky Kotkových přátel. Za jiné uveďme Václava Havla, Petra Placáka, Annu Fárovou či Petrušku Šustrovou.
Příběh tohoto fotografického cyklu začíná při Kotkově cestě na Slovensko v létě 1980, kde Kotek zachycoval život v normalizačních kulisách v jeho každodenní podobě. Fotografie si Kotek posléze nechal svázat do knihy, kterou pojmenoval,On The Road To Slovakia. Na výstavách v Činoherním klubu v Praze se Kotek seznámil například s fotografy jako Holomíčkem, Štreitem, Pálkou, Šimánkem, či Anetou Fárovou, která vše organizovala a připravovala. Spolu sdíleli svoje zážitky a vystavovali. Kotek vnímal potřebu zdokumentovat absurditu tehdejší doby, ve které se žilo. Tento soubor fotografií z osmdesátých let pracovně pojmenoval Absurdistán. Všechny tyto fotografie zpracoval do této knihy, jako živou vzpomínku na normalizaci, která tak může být přiblížena i těm, kdo jí nezažili, protože vzpomínky na toto smutné období, by neměly nikdy vyhasnout, už jen proto, aby se nikdy neopakovaly.

www.tunelplnykrve.cz

TOP