Václav Bláha: Z hlavy ven

Kurátor: Linda K. Sedláková
Místo konání: Galerie Gema, Máchova 27, Praha 2
Termín konání: 13. 9. - 2. 11. 2018
Kontakt: www.gemagalerie.cz
Otevírací doba: Po - Pá 13:00 - 18:00

Václav Bláha se narodil 1. dubna 1949 v Praze. Vystudoval SOŠV Václava Hollara (1964–1968) a následně AVU v Praze (1968–1974), kde navštěvoval ateliér monumentální malby u profesora Paderlíka.

Ve svých dílech většinou reflektuje aktuální události či prostředí, které ho při tvorbě obklopují. Často pracuje se strukturní malbou, která patří mezi jeho oblíbené techniky, přičemž ústředním motivem jeho tvorby je lidská figura a prostor.

Bláha patří ke zakladatelům volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece (založeno 1987), sdružující umělce, kteří na výtvarnou scénu vstoupili v 70. letech 20. století v nepříznivém období normalizace. Za jiné z dalších členů jmenujme Jiřího Sopka, Ivana Ouhela, Vladimíra Nováka či Ivana Kafku.

Bláha vystavuje od roku 1973 a jeho díla byla vystavena například ve Spojených státech, Finsku, Německu, Slovensku, Dánsku, Rakousku, Anglii, Francii či v Holandsku. V Čechách jsou jeho díla zastoupena například v Národní galerii v Praze, Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou či v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Konvolut vystavených kreseb vznikal v letech 2017-18 přímo pro naší Galerii Gema. Jde o soubor tzv. Depozitářů a Maskáčů, kterými autor rekapituluje své myšlenky, dojmy, touhy a přání. Pracuje s pastelem, uhlem, popelem, jimiž energickými tahy pokrývá plochu papíru. Přestože u části kreseb používá v názvu slova „Maskáče", ve skutečnosti nic neskrývá a je naopak ve své výpovědi velmi otevřený. Výstavu doplňují dva obrazy na dubové překližce z letošního roku, rozpracovávající motiv náhlého ztuhnutí pohybu.

Dne 31. 10. 2018 se uskutečnila komentovaná prohlídka k výstavě - pozvánka ZDE.

 Ohlasy v médiích:

Fryč, Martin: Vernisáž výstavy Václava Bláhy: Z hlavy ven končí 2. listopadu /Galerie Gema/. Web Martina Fryče, nedatováno

TOP